Zpětná/reverzní hypotéka a zvýšení sazeb hypoték

Zpětná hypotéka v Česku

Na Český trh míří novinka, kterou se zde snažila prosadit maďarská společnost Hild již v roce 2008. Tehdy její tažení nebylo úspěšné. Česká Národní banka však nyní umožnila tento produkt nabízet i v Česku. Původně americký vynález vhodný pro seniory s nemovitostí je v západní Evropě a Americe velmi rozšířen.

Co je zpětná neboli reverzní hypotéka

Aby si senior zvýšil svůj důchod, tak „přenechá“ svoji nemovitost bance či pojišťovně. Zůstává vlastníkem a o nemovitost se stará, ale jakmile umře, nemovitost se přepíše na banku. Důchodce tak dostává do své smrti štědrou penzi a pouze jeho potomci nemovitost nezdědí. Proto je tento produkt vhodný především pro ty, co vlastní nemovitost a nemají žádné dědice.

V USA či anglii reverzní hypotéka funguje bez problému, protože tamní právo umožňuje převedení nemovitosti na banku po smrti vlastníka velmi jednoduše. V Česku o tom musí rozhodnout soud. Česká Národní banka také varuje, že klient může přijít o nemovitost i rentu v případě, že společnost zkrachuje. Zpětná hypotéka tedy zůstává spíše nevýznamným finančním produktem a tak to i zůstane dokud se šance nechopí některá z velkých bank.

Pomalé zvýšení sazeb hypoték

Další novinkou je pozvolné zvyšování úrokových sazeb u hypoték, které bylo dlouhou dobu na svém nejhlubším dně a postupně a velmi pozvolna se zvedá. Někteří odborníci sice tvrdí, že bude dále pomalu stoupat, nebo se držet na stejné hladině. Někteří píší, že mohou sazby skokově zvýšit. Já ze své zkušenosti vím, že naprosto vše je možné a tím pádem teoreticky i to, že úrokové sazby půjdou opět dolů. Nikdo neumí předvídat budoucnost, ale ekonomice se daří a tak se to bude zřejmě promítat i na růstu úroků. Budoucnost je však stále a vždy bude nejistá.

Více informací o hypotékách v naší knize:

- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky

- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem

- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky

» Více informací o knize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *