Hypoteční úrok 0,05% p.a. Chcete ho?

Ministerstvo financí připravuje novinku, která by mohla „šikovným“ klientům hypoték přinést extrémně nízké úročení třeba okolo 0,05%. Přitom dnes je běžný úrok okolo 2%. Jak je to možné?

Andrej Babiš přichází s novým zákonem, který podstatně více chrání spotřebitele hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Ten je tak benevolentní, že může přinést právní spory a banky tak mohou přijít o peníze. Dříve takto tvrdý zákon platil pro spotřebitelské úvěry a americké hypotéky.

Paragraf § 111 hovoří jasně

§ 111 Důsledky porušení informační povinnosti: Jestliže smlouva o spotřebitelském úvěru nemá písemnou formu, nebyla alespoň v jednom vyhotovení poskytnuta spotřebiteli v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat, nebo neobsahuje nebo uvádí nesprávné informace podle § 107 až 110, pokládá se spotřebitelský úvěr od doby, kdy spotřebitel tuto skutečnost uplatnil u věřitele, za úročený ve výši repo sazby uveřejněné Českou národní bankou a platné v době uplatnění této skutečnosti spotřebitelem u věřitele a k ujednáním o jiných platbách sjednaných ve smlouvě o spotřebitelském úvěru se nepřihlíží. Zdroj: ministerstvo financí, návrh zákona o úvěru pro spotřebitele

Zákon v podstatě říká to, že v případě nějaké chyby ve smlouvě banka musí klientovi nabídnout úrok určený repo sazbou České národní banky. A ten je velmi velmi nízký.

Představte si situaci, kdy banka opomene klientovi dát kopii smlouvy nebo zapomene zmínit nějakou důležitou informaci či poplatek. Klient se může na základě § 111 dožadovat úroku, který nabízí repo sazba ČNB, v dnešní době tedy v řádech desetin procent.

Na webu E15 píšou, že je to špatná věc a že to povede k neoprávněným nárokům ze strany spotřebitelů, kteří budou ve smlouvě hledat třeba jen banální chyby typu nesprávné telefonní číslo a žádat po bankách snížení úroku.

mBank už to zažila

E15 argumentuje tím, že už se to v minulosti stalo, když klient mBank žádal nulové úročení za to, že banka nesprávně uvedla informace o výši poplatku za úřední ověření podpisu a zápis do katastru.

E15 píše, že třeba poplatek za úředně ověřený podpis je 30 Kč. Už ale nepíše jaký je poplatek za zápis do katastru (asi vyšší). Článek na Aktuálně na toto téma naleznete zde. V minulosti však mBank měla problémy s některými klienty, tak bylo rozhodnutí finančního arbitra možná tak přísné i kvůli tomu. Je tedy otázkou, jestli je tento příklad správný.

Destabilizace hypotečního trhu

Podobný zákon již platí pro neúčelové úvěry a Ministerstvo financí jej tak rozšiřuje na hypotéky. Právníci bank tvrdí, že to může vést k zvýšení cen pro všechny klienty. Nejspíše se budou muset udělat audity svých smluv.

Co si o tom myslíte? Může to vést k destabilizaci trhu nebo si budou banky dávat více pozor?

Více informací o hypotékách v naší knize:

- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky

- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem

- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky

» Více informací o knize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *