Jaká bude hypotéka v roce 2013

Doporučujeme: Aktuální úrokové sazby

České banky poskytující hypoteční úvěry plánují pro rok 2013 změny, které jejich klientům zpříjemní život. Banky ruší některé nesmyslné poplatky u svých hypoték a očekává se i mírné snížení úrokových sazeb, případně jejich setrvání v podobné, jako tomu bylo na konci roku 2012.

Úrokové sazby v roce 2013

Evropa se zmítá v krizi, kterou je Česká republika také zasažena. Zároveň se v roce 2013 nečeká rychlý obrat k lepšímu, spíše postupné zlepšování. „Hypoteční úvěry jsou ekonomickou situací země přímo ovlivněny skrze úrokové sazby. Pokud se ekonomice nedaří, drží Česká národní banka úrokové sazby nízko a hypotéky jsou tak pro klienty levné.“ tvrdí specialista na hypotéky Václav Papoušek z portálu HypotecniSpecialista.cz.

Pravděpodobné snižování úroků se dá předpovědět i z posledních údajů poskytnutých společností Fincentrum Hypoindex. Během roku 2012 se průměrné úrokové sazby u hypoték pohybovaly v rozmezí 3,25 % až 3,70 %. Lze pozorovat sestupný trend výše úroků. „Banky se budou na začátku roku pokoušet výši úroku nepatrně zvýšit, ale během roku se budou sazby nejspíše dále snižovat“ soudí Václav Papoušek.

Vývoj úrokových sazeb od ledna do listopadu 2012


zdroj: Fincentrum Hypoindex

Joe Weisenthal z vlivné investiční banky Goldmann Sachs však v periodiku Business Insider tvrdí, že ekonomická krize v USA skončí právě v tomto roce. Světová ekonomika je na té americké silně závislá. Případný obrat by tedy ovlivnil i úrokové sazby hypoték v Česku směrem nahoru. Pokud to však nastane, pravděpodobně se bude jednat pouze o malé navýšení.

Poplatek za spravování úvěru

Banky se pokoušejí získat klienty na svou stranu nejen snižováním úrokových sazeb, ale i nejrůznějšími akcemi či rušením poplatků u svých hypoték. Příkladem je „poplatek za spravování úvěru“. Tento podle mnohých nesmyslný poplatek si neúčtují například Fio banka, mBank, AXA, Raiffeisen bank či Air Bank a nově také Komerční banka. Podle německého nejvyššího soudu je navíc tento poplatek v rozporu s legislativou Evropské unie a tamní klienti bank jej proto platit nemusí. Službu, kterou klient tímto poplatkem pokrývá totiž nepotřebuje. Jedná se pouze o technickou potřebu banky a proto by za ni klient neměl platit. Komerční banka na situaci zareagovala a poplatek zrušila úplně.

O portálu HypotecniSpecialista.cz

Webové stránky www.hypotecnispecialista.cz jsou provozovány společností Ornicus s.r.o. Portál nabízí unikátní službu – srovnání a vyřízení hypotéky i komplikovanějších hypotečních úvěrů bez nutnosti schůzky. Finanční poradci, se kterými HypotecniSpecialista.cz spolupracuje patří do špičky ve svém oboru.

Více informací o hypotékách v naší knize:

- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky

- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem

- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky

» Více informací o knize

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *