Proč lidé chtějí hypotéky i v roce 2017

Podle Fincentra se v únoru v ČR vyřídily hypotéky v hodnotě 19 miliard Korun. Únor 2017 tak překonal i únor 2016, který byl už sám o sobě extrémní. My, kteří bedlivě sledujeme úrokové sazby, pozorujeme i jiné změny.

Od dubna začne platit nová legislativa, která bankám nakáže, aby přestaly nabízet 100% hypotéky a maximální LTV u hypoték tak bude 90. Klienti, kteří ovšem budou mít o 100% hypotéku stále zájem, si k ní cestu najdou. To jak, je popsané i v mé knize o hypotéce.

fincentrum_hypoteky
Zdroj: Fincentrum

Úrokové sazby hypoték nepatrně poskočily a teprve se uvidí, jestli je to pouze překážka na další plavbě po dně úrokového jezera nebo odražení se směrem nahoru. Při studiu úrokových sazeb českých bank jsem si však všiml toho, že úrokové sazby běžných hypoték oproti minulým měsícům nepatrně stouply, avšak např. americká hypotéka někdy i zlevnila. Stejně tak spotřebitelské úvěry bez krytí nemovitostí. Úrokové sazby u půjček a neúčelových úvěrů se buď nezměnily nebo se dokonce snížily.

Předpokládá se, že rok 2017 v objemu hypoték předchozí rok 2016 nepřekoná, avšak lidé budou mít i tak velký zájem se zadlužit a bydlet ve vlastním či investovat do nemovitostí.

Spolu s tím některé banky upravovaly úrokové sazby hypoték tak, že u delších období fixace počítají s podobně nízkým úrokem jako u 1 a 3letého fixačního období. To by napovídalo tomu, že ČNB předpokládá, že se nízké úrokové sazby budou nadále držet nízko. Třeba i 10 let? Kdo ví, avšak překotný růst ekonomiky se zřejmě spíše neočekává.

Více informací o hypotékách v naší knize:

- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky

- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem

- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky

» Více informací o knize

Glosa o hypotéce

Rok 2017 byl doposud pro poskytovatele hypotečních úvěrů velmi zdařilý. Lidé si dále půjčovali s vidinou nízkých úrokových sazeb. Zatímco Česká Národní Banka snižovala úrokové sazby na minimum a to snižovalo úroky u hypoték, tak se Ministerstvo financí rozhodlo pro několik opatření, která měla přehřátý trh s půjčkami zchladit a ochránit spotřebitele. Povedlo se to však?

Nízké úrokové sazby, nízká hodnota Koruny, vysoká zaměstnanost a drahé nemovitosti. Takový byl rok 2016 a 2017. Běžní lidé začali nakupovat nemovitosti i k investičním účelům a tak jejich cena na trhu stoupala. Ti, co si zodpovědně spořili tentokrát moc nevydělali. Jejich úspory ztratily na hodnotě a pokud by si za ně chtěli koupit nemovitost, tak by zaplatili prémiovou cenu, která byla ovlivněná nízkými úroky hypoték a tím pádem vysokou poptávkou.

Lidé, kteří hypotéku chtěli a mohli si ji dovolit, už ji pravděpodobně mají a úrokové sazby se nyní odrazily ode dna. ČNB plánuje přestat s nákupem Eura a tím pádem se dá očekávat, že koruna posílí a stav se narovná. O tom, co ČNB nyní plánuje se dozvíte z médií, ale když se Česká Národní Banka chystala Korunu oslabit, tak jsme se to dozvěděli až zpětně. Možná se to dozvěděli pouze zasvěcení, aby mohli s informací zaspekulovat.

Já osobně se těším na vyšší úrokové sazby, silnější korunu a celkově normálnější stav a doufám, že již brzy nastane.

Více informací o hypotékách v naší knize:

- Tipy ze zákulisí, které vám ušetří až 20% nákladů z hypotéky

- nezávislá a nestranná, autor není finančním poradcem ani bankéřem

- Financování 85-0-15 pro získání jinak drahé 100% hypotéky

» Více informací o knize